Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Gliwice chcą mieć cztery nowe centra przesiadkowe

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
12-11-2024
Ostatnia modyfikacja:
12-11-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. UM Gliwice

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Gliwice chcą mieć cztery nowe centra przesiadkowe
wiz. PKP PLK
Gliwice planują wykorzystać środki z programu FEnIKS na budowę czterech "węzłów przesiadkowych" na terenie miasta. Miałyby one powstać w różnych rejonach Gliwic, a dwa z nich są związane z planami PKP PLK odnośnie budowy nowych przystanków kolejowych - w Łabędach oraz na Koperniku.

Dostęp do autobusów (niekiedy też pociągów), wypożyczalni miejskich rowerów lub hulajnóg, obecność parkingów umożliwiających pozostawienie własnego samochodu bądź roweru, do tego stacje napraw jednośladów oraz wielofunkcyjna przestrzeń służąca np. rekreacji i wypoczynkowi – to zalety powstających obecnie, nowoczesnych miejskich węzłów przesiadkowych. Gliwice planują cztery takie miejsca: przy nowej stacji kolejowej w Łabędach, przy estakadzie Heweliusza na Koperniku, przy ul. Pszczyńskiej na styku Trynku i Ligoty Zabrskiej oraz przy ul. Kozielskiej w Brzezince.

Realizacja ze środków z programu FEnIKS

– Realizacja tych wszystkich projektów ma nie tylko usprawnić transport, ale również przyczynić się do ochrony środowiska poprzez ograniczenie liczby samochodów w centrum miasta. Liczę na to, że nowa infrastruktura zachęci w przyszłości mieszkańców do częstszego korzystania z transportu publicznego oraz rowerów, co wpłynie na poprawę jakości powietrza i zmniejszenie poziomu miejskiego hałasu – podkreśla Katarzyna Kuczyńska-Budka, prezydent Gliwic.

Inwestycje w założeniu mają być dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Miasto złożyło latem odpowiednie wnioski w ramach projektu „Mobilna Metropolia” (Priorytet 3.1 Transport miejski w programie Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021–2027). Obecnie wszystkie znajdują się w fazie oceny. O tym, czy zostały zakwalifikowane do unijnego wsparcia,  przekonamy się w przyszłym roku.

Węzeł w Łabędach, ułatwiający przesiadanie się na różne środki transportu, powstanie na przestrzeni 3 lat przy nowej stacji kolejowej Gliwice Łabędy.

Związane z przebudową lokalnego układu drogowego szeroko zakrojone miejskie zadanie jest realizowane równolegle i w ścisłej koordynacji z kolejową spółką PKP PLK, nadzorującą przebudowę torowiska i wiaduktów w rejonie łabędzkiego dworca.

W łabędzkim węźle przesiadkowym znajdziemy: zatoki dla autobusów, parkingi park&ride dla zmotoryzowanych oraz bike&ride dla rowerzystów – łącznie 84 miejsca postojowe, do tego 4 miejsca dla osób niepełnosprawnych i po 2 stanowiska do ładowania elektrycznych samochodów i rowerów. Przy węźle powstanie ciąg pieszo-rowerowy (długości ok. 80 m) i droga dla rowerów (o łącznej długości blisko 800 m). Planowane jest miejsce pod stację Metroroweru na maksimum 12 jednośladów, stworzenie 2 zadaszonych parkingów rowerowych (z 5 stojakami każdy) oraz stacji naprawy rowerów. Nie zabraknie też wkomponowanych w całość zielonych nasadzeń.

Węzeł przy przystanku kolejowym Gliwice Kopernik

Do 2028 roku spółka PKP PLK wybuduje również przystanek kolejowy Gliwice Kopernik w rejonie estakady Jana Heweliusza. W jego sąsiedztwie miasto zrealizuje kolejny węzeł przesiadkowy łączący różne środki transportu. Nie zabraknie w nim walorów rekreacyjnych i edukacyjnych.

Ta inwestycja obejmie budowę nowego zjazdu z ul. Perseusza, drogi wewnętrznej prowadzącej do stacji Gliwice Kopernik i parkingu na 127 samochodów (z 7 miejscami dla osób niepełnosprawnych). W otoczeniu nie zabraknie zieleni, stanowiącej jedną trzecią powierzchni projektu i nawiązującej do dokonań patrona dzielnicy, Mikołaja Kopernika. Uwzględniono m.in. budowę obiektów małej architektury, w tym astrolabium, fontanny i tematycznych „kraterów”, wiaty przystankowej, stojaków na rowery i zadaszonych boksów rowerowych oraz ciągów pieszych i rowerowych. Zaplanowano ponadto oświetlenie solarne, miejsca pod automaty biletowe, a także miejsca do ładowania elektrycznych samochodów, jednośladów i wózków inwalidzkich.

Węzeł w rejonie Hali Arena Gliwie

Następny miejski węzeł przesiadkowy przewidziano po przeciwnej stronie miasta, przy ul. Pszczyńskiej, niedaleko Politechniki Śląskiej oraz hali widowiskowo-sportowej PreZero Arena Gliwice.

Planowany węzeł przesiadkowy ma docelowo zostać połączony z przystankami autobusowymi przy ulicach Pszczyńskiej i Kujawskiej. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli łatwo przesiadać się między różnymi środkami transportu, co zwiększy komfort podróży po Gliwicach oraz przyczyni się do zmniejszania ruchu samochodowego w centrum.

W ramach węzła przesiadkowego zaplanowano budowę parkingu park&ride, umożliwiającego pozostawienie samochodu poza centrum Gliwic i kontynuowanie podróży komunikacją miejską. Parking ma mieć nawierzchnię przepuszczalną, a na jego terenie w maksymalnym możliwym stopniu zachowane zostaną drzewa. Powstanie także parking bike&ride łączący kładką z pochylniami ciągi rowerowe zlokalizowane przy ulicy Kujawskiej oraz w okolicy hali PreZero Arena. Planowana jest również stacja Metroroweru oraz zadaszony parking rowerowy.

Nowa pętla w Brzezince

Czwarty z przewidzianych węzłów przesiadkowych – przy ul. Kozielskiej w Brzezince – miałby mieć mniejszą skalę i powstać w miejscu istniejącej pętli autobusowej.

W ramach tego zadania, którego realizację uzależniono od pozyskania przez miasto środków z Centrum Unijnych Projektów Transportowych, przewidziano budowę monitorowanej pętli autobusowej o parametrach drogi wewnętrznej, z dwoma przystankami do obsługi podróżnych i dwoma miejscami postojowymi dla autobusów oczekujących na rozpoczęcie nowego kursu. Osoby chcące przesiąść się z własnego samochodu na autobus miałyby do dyspozycji parking na 7 miejsc (w tym 2 dla pojazdów osób niepełnosprawnych) wraz z drogą manewrową. W projekcie węzła uwzględniono małą architekturę i udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. W całość ma być wkomponowana zieleń.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Linia kolejowa Konin – Turek nie powstanie. Co w zamian?

Komunikacja

Poznań. Tramwaje i autobusy nie dojadą już na Os. Sobieskiego

Komunikacja

PLK chcą skomercjalizować Warszawę Zachodnią

Przestrzeń

Malepszak: Program przystankowy wart kontynuacji

Przestrzeń

Malepszak: Program przystankowy wart kontynuacji

Jakub Rösler 06 listopada 2024

Zobacz również:

Linia kolejowa Konin – Turek nie powstanie. Co w zamian?

Komunikacja

Poznań. Tramwaje i autobusy nie dojadą już na Os. Sobieskiego

Komunikacja

PLK chcą skomercjalizować Warszawę Zachodnią

Przestrzeń

Malepszak: Program przystankowy wart kontynuacji

Przestrzeń

Malepszak: Program przystankowy wart kontynuacji

Jakub Rösler 06 listopada 2024

Kongresy
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5